Co to są afirmacje

Co to są afirmacje?

W pierwszym wpisie z cyklu "Dla Siebie Z Miłością" (artykuł przeczytasz TUTAJ) pojawił się wątek afirmacji. Być może już są one Ci znane, być może pierwszy raz się z nimi stykasz. Może je już stosujesz z powodzeniem, a może uważasz, że to "lipa". Ale jeśli tu jesteś, to znaczy, że chcesz się jednak czegoś dowiedzieć na ten temat :)

Afirmacje są potężnym narzędziem samorozwoju, które może odmienić podejście do życia i wprowadzić pozytywne zmiany w psychice. To frazy lub stwierdzenia, które są używane do kwestionowania nieprzydatnych lub negatywnych myśli. Ludzie mogą używać pozytywnych afirmacji, aby się motywować, zachęcać do zmian w życiu lub zwiększać poczucie własnej wartości. Afirmacje mogą pomagać w zaburzeniach snu, poprawić zdolność do radzenia sobie z krytyką (i autokrytyką), stresującymi sytuacjami i problemami życia codziennego. Służą do wieeeelu różnych „zadań specjalnych”.

Afirmacja: na czym polega?

Afirmacje to zdania lub wyrażenia, które prezentują pozytywne przekonania, cele lub pragnienia. Mają za zadanie wzmocnić wiarę we własne możliwości i zbudować pozytywne myślenie. Główna zasada afirmacji polega na regularnym kontakcie z pozytywnymi twierdzeniami (czytaniu, mówieniu, pisaniu, słuchaniu), aby zaszczepić je w umyśle.

Jak stosować afirmacje?

Afirmacje są narzędziem „elastycznym”, bo można je stosować na różne sposoby. Możesz je wypowiadać głośno, może to być przed lustrem, możesz je wypowiadać w myślach, pisać w notesie czy dzienniku, czytać, możesz ich słuchać, możesz wykorzystywać je do dekoracji, na ubrania, do przedmiotów codziennego użytku. Najważniejsze jest, aby być świadomym tych słów i myśli.

Poprzez powtarzanie pozytywnych afirmacji codziennie podświadomość i świadomość zaczynają wierzyć w ich prawdziwość. Kluczem jest kontynuowanie praktyki, aby pozytywne stwierdzenia stały się nawykiem. To jest tak, jak z przekonaniami na różne tematy. Przez to, że je często słyszysz czy powtarzasz, zaczynasz w nie wierzyć bez żadnych zastrzeżeń, stają się one Twoją prawdą i w takich przekonaniach żyjesz. To kształtuje Twoją rzeczywistość oraz to, co do niej przyciągasz. Bo każda istota i każdy przedmiot jest energią. A Twoje myśli i uczucia są jak 🅼🅰🅶🅽🅴🆂, który przyciąga do Ciebie takie same energie i wibracje.

Afirmacje – jak działają?

Afirmacje wpływają na podświadomość i przekształcają myślenie. Kiedy powtarzasz pozytywne wyrażenia, to zaczynasz wierzyć w to, co mówisz (piszesz, słuchasz), a Twoja podświadomość akceptuje te przekonania, jako prawdziwe. To z kolei pozwala zacząć działać zgodnie z tymi przekonaniami i osiągać pozytywne rezultaty.

Czy afirmacje działają?

Afirmacje znane są nie od dziś. Temat jest do tego stopnia ciekawy, że już dużo wcześniej prowadzono nad nim badania, w których dzięki pomiarom wykazano zmiany w neuronach, czego skutkiem było stosowanie właśnie afirmacji.

W 2016 roku opublikowano wyniki badań (Christopher N. Cascio) udowadniające, że podczas praktyki afirmacji zwiększona jest aktywność neuronalna mózgu. W latach 80. Claude Steele, psycholog i profesor na Uniwersytecie Stanforda, spopularyzował teorię autoafirmacji. To tylko dwa przykłady z naprawdę wielu. Nie będę też opisywać tych badań, bo nie o to tutaj chodzi. Jeśli chcesz się zagłębić, można bez problemu znaleźć te informacje. 

Chcę tylko podkreślić, że stosowanie pozytywnych afirmacji ma realny wpływ, jest badane naukowo, nie jest jakąś magią, czy wymyśloną modą.

Afirmacje, a zmiany w mózgu

Okazuje się, że coraz więcej badań sugeruje, że regularne stosowanie afirmacji może prowadzić do zmian w mózgu, które wspierają pozytywne przekonania i emocje. Kiedyś słuchałam ciekawego wykładu. Dowiedziałam się tam, że istnieje coś takiego, jak neuroplastyczność mózgu. Nie będę też oczywiście zagłębiać się w temat, bo jest zbyt obszerny, a nie chodzi mi o to, żeby komplikować ;). Tak najprościej: mózg jest plastyczny, co oznacza, że może zmieniać swoją strukturę i funkcję w odpowiedzi na doświadczenia i nawyki. Stosując afirmacje, możemy wzmocnić połączenia nerwowe związane z pozytywnymi przekonaniami, a osłabić te związane z negatywnymi myślami.

Rzeczywistość a... rzeczywistość

Najważniejszą informację, jaką wyniosłam z tego wykładu jest to, że ludzki mózg może nie rozróżniać tego, co jest faktycznie, realnie od tego o czym myślimy! Czyli to, co jest faktycznie, to rzeczywistość 3D, a coś, o czym myślimy, co sobie afirmujemy, w co wierzymy, to rzeczywistość 4D. Przez to, że mózg tych rzeczywistości nie rozróżnia, powstaje pewnego rodzaju luka, która jest idealna dla afirmacji.

Czyli jeśli skupisz się na myśleniu o tych pozytywnych sprawach, o tym, co chcesz osiągnąć, jaka chcesz być, to niejako zachęcasz swój mózg do zaakceptowania tych afirmacji, jako faktów. To z kolei otwiera nowe „furtki” w mózgu, który zaczyna pracować tak, jakby ta rzeczywistość 4D już istniała. A co uznajesz za prawdę, tworzy Twoją rzeczywistość, więc cały ten proces otwiera Cię na nowe możliwości, wyostrza zmysły na zauważanie nowych możliwości, których wcześniej nie widziałaś. A to z kolei prowadzi do osiągnięcia celu. To mobilizuje i motywuje do działania. Bo wiadomo, że jedynie korzystanie z afirmacji nic w Twoim życiu nie zmieni. Ale to jest początek.

Zaczyna się od afirmacji, prowadzi przez zmiany myślenia, po otwarcie na nowe możliwości i odwagę na wykorzystanie ich. I właśnie cały ten proces zmienia życie. Afirmacja jest krokiem w kierunku zmiany, która prowadzi do działań, które dają realne zmiany.

Afirmacje w sporcie

Kolejnym dowodem na faktyczne działanie afirmacji jest sport. Kiedyś nie była to stała praktyka, ale obecnie prawie każdy sportowiec ma trenera mentalnego, który odpowiednimi słowami motywuje i zapewnia o możliwości zwycięstwa. Najlepsi na świecie sportowcy stosują autoafirmacje, w których widzą swoje zwycięstwo, zdobyte w meczu bramki, wygrane turnieje i pobite rekordy. Gdyby to nie działało, myślę, że sportowy coaching w tym zakresie nie byłby tak szeroko i popularnie stosowany, jak jest.

Afirmacje a stres

Udowodniono, że pozytywne afirmacje wpływają na obniżenie stresu, a stres działa negatywnie chyba na wszystkie dziedziny życia i na cały organizm. Oczywiście to nie jest tak, że samo powtarzanie pozytywnych przekonań magicznie sprawi, że niepokój i stres znikną. Jednak regularna praktyka i konsekwencja mogą zmienić sposób, w jaki postrzegasz siebie, swój niepokój i stres w dłuższej perspektywie. Z czasem zaczniesz inaczej podchodzić do stresogennych sytuacji oraz lęku. A to przełoży się na całe Twoje życie.

W kolejnym artykule (TUTAJ) dowiesz się:

- jak zacząć stosować pozytywne afirmacje
- jak często to robić
- czy jest to trudne
- jak tworzyć pozytywne afirmacje
- czy afirmacje mogą szkodzić
- dlaczego warto otaczać się pozytywnymi frazami
- skąd je brać
- jakie jeszcze gratisy dla Ciebie mamy ;)

P.S.

¸.·✩·.¸¸.·¯⍣✩ Poniższą grafikę z afirmacją oraz wiele innych możesz pobrać za darmo i wspierać się nimi. Zapisz się do naszego newslettera i korzystaj ✩⍣¯·.¸¸.·✩·.¸